Двете ръце, един мозък: когнитивните предимства на амбидекстърността

Амбидекстърността или умението да използваш и двете си ръце с почти еднаква лекота наистина изглежда като нещо, което идва направо от репертоара на супергероите.

Макар изследванията в тази област все още да прохождат, има някои любопитни теории за когнитивните й предимства, които е трудно да не те накарат да повдигнеш вежди с интерес.

Увеличена креативност и повишени мрежови свързаности

Да вземем, например, темата за креативността. Използването на двете ръце, вместо само на едната, се предполага, че може да стимулира „разговор“ между двете полукълба на мозъка. Казано по-просто, амбидекстърите може да разполагат с вътрешен мозъчен чат между рационалното и творческото си „аз“, което ги прави по-склонни да изскачат с нестандартни идеи.

Не че всяко амбидекстърно хрумване завършва със следващия шедьовър, но е приятно да си представиш, че такава вродена суперсила съществува.

По-добра адаптация

Друг интересен аспект е адаптацията. Имаш ли приятел, който веднага се ориентира, ако изведнъж трябва да работи с мишката на другата страна на бюрото? Или пък може да жонглира с инструменти като един вид човешки швейцарски нож?

Често тези хора са амбидекстри. И това не е само впечатление – възможността да превключваш между ръцете без да пропуснеш нота, може да означава и по-гъвкаво мислене, по-бърза адаптация към нови условия и дори по-бърза реакция в напрегнати ситуации.

По-добра визуална обработка

Не на последно място, трябва да споменем и игривия факт, че амбидекстърите вероятно са по-добри в определени игри. Помисли си за компютърни игри, които изискват много клавишни комбинации, или спортове като тенис, където смяната на ръцете може да обърка противника.

Да си амбидекстър в тези случаи е като да имаш асо в ръкава – но, разбира се, втори ръкав!

Интересно е да се отбележи, че амбидекстърността е рядко срещана и личности, като  Леонардо да Винчи, Микеланджело, Пол Маккартни, които се смятат за амбидекстри, демонстрират как тази способност може да допринесе за успех в различни области.​

Така че, ако някой се оплаква, че амбидекстърите може би имат „несправедливо“ предимство, те нека си опитат сами – все пак, тренирането на амбидекстърност (ако изобщо е възможно) може да доведе до нови и интересни начинания. В крайна сметка, нека си пожелаем повече гъвкавост – в ръцете, в мозъка и в живота!

Този текст е генериран с помощта на AI

Снимка: Shawn Day en Unsplash

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *