Д-р Хироми Шиния: С правилно хранене можем „да пренапишем“ гените си

Болестите са цената, която плащаме за ненаситната човешка алчност и глупост


Хироми Шиния е известен японски лекар, гастроентеролог и хирург, автор на няколко бестселъра, посветени на здравословния начин на живот, към който самият той се придържа през целия си живот. За последен път Хироми е боледувал, когато бил на 19 години. Сега е на 75.

Програмата за правилното хранене, представена от Хироми Шиния в книгата му “Магическите ензими” или “За вредата от здравословното хранене”, е помогнала да си възвърнат здравето звезди като Кевин Клайн, Стинг, Дъстин Хофман, бившият японски премиер Накасоне, носителят на Нобелова награда Леон Есаки и на много други хора.

През 40-годишната си медицинска практика той не е подписал нито един смъртен акт, въпреки че е лекувал дори и пациенти с онкологични заболявания! Едва ли има по-добро доказателство от това за постиженията на един лекар в областта на здравеопазването.

Сега и ние можем да се възползваме от съветите му по отношение на здравето и програмата за правилното хранене. Хироми Шиния е убеден, че сегашният подход към лечението и тясната специализация в медицината са вредни, защото лишават лекаря от възможността да извърши цялостен медицински преглед на тялото на пациента. Гастроентерологът се занимава със стомаха и червата, а стоматологът – със зъбите. А междувременно всичко в човешкия организъм е взаимно свързано. И ако в зъба се е появила дупка, то със сигурност това ще се отрази на храносмилането. Но дали това е ангажимент на тесния специалист? Разбира се, че не! Оказва се, че трябва сами да поемем отговорността за собственото си здраве. И нито едно лекарство не може да ни направи здрави, ако не променим начина си на живот и диетата си.

Вълшебните ензими

Според теорията на д-р Хироми Шиния за “вълшебните” ензими човешкото здраве секва и животът свършва, когато човек изчерпи “ензимния си потенциал”.

Ензимите са протеинови молекули-катализатори, които се образуват във всички живи организми. Благодарение на тях цъфтят пъпките по дърветата и покълват семената. В човешкото тяло се произвеждат много и различни ензими. Без тях е невъзможно да се осъществи храносмилането и усвояването на храната, обновяването на клетките, неутрализирането на токсините и прочистването на организма от тях. Казано по-просто, без ензими животът е невъзможен!
Известно е, че тялото ни има около пет хиляди различни видове ензими. Три хиляди ензими се произвеждат от чревните бактерии, а останалите постъпват в организма с храната. Това означава, че ако се храним с пълноценни, богати на ензими продукти, ще поддържаме в тялото си “висок ензимен потенциал”, “непробиваем имунитет” и ще имаме дълъг и активен живот.

Д-р Шиния е убеден, че с правилно хранене можем “да пренапишем” гените си, а болестите са цената, която плащаме за ненаситната човешка алчност и глупост.

Млякото разболява децата

Според изследванията на Хироми Шиния колкото по-рано човек започва да се храни с животински продукти, толкова по-рано започва да боледува.

Особено внимание обръща лекарят на млякото. Съдържащите се в него окислени мазнини умножават броя на вредните бактерии в червата и по този начин увреждат микрофлората им. В резултат на това в дебелото черво се образуват свободни радикали и токсини, като сероводород и амоняк. Като следствие млякото провокира развитието не само на различните видове алергии, но също така и на по-сериозни заболявания, които днес се срещат все по-често при децата (левкемия, диабет).

“Млякото се усвоява най-зле от всички останали продукти. По консистенцията си това е хомогенна течна маса, затова и някои хора дори утоляват жаждата си с мляко – пият го вместо вода. Но при попадане на млякото в стомаха, съдържащият се в него казеин (което е около 80% от целия млечен калций), се слепва в голяма топка, което затруднява храносмилането.

Освен това млякото от магазина е хомогенизирано. Какво означава това? Хомогенизацията е процес, при който млякото се разбърква, като по този начин се постига равномерно разпределение на мастните частици в общата маса. В хомогенизацията няма нищо добро, тъй като при разбъркването в млякото попада въздух и млечните мазнини се превръщат в окислена мазна субстанция. Да приемате окислени млечни мазнини означава да въвеждате в организма си голям брой свободни радикали. От това едва ли ще станете по-здрави.

При по-нататъшния технологичен процес на обработка, съдържащото окислени мазнини мляко се пастьоризира при температура над 100 градуса. Ензимите са чувствителни към топлина; при температура между 45 и 115 градуса те се разрушават напълно. С други думи, в магазинното мляко няма скъпоценни ензими. Прибавете към това променената под въздействието на високата температура структура на протеините, и ще разберете, че става дума за един от най-лошите продукти.

Доказателство за съмнителните ползи от млякото може да е следната новина: ако новородените телета започнат да се хранят с купено от магазина мляко, те умират на четвъртия или петия ден. Няма ензими – няма живот”.

Общи препоръки:

♦ Съотношение между вегетарианска храна и месо: 85-90% към 10-15%.
♦ Зърнените храни трябва да съставляват около 50% от храната, плодовете и зеленчуците – 35-40%, месото – 10-15%.
♦ Зърната трябва да се консумират небелени.
♦  Рибите, чиято телесната температура е по-ниска от температура на човешкото тяло, са за предпочитане пред месото.
♦  Полезни са пресните непреработени храни (ако е възможно, в натурален вид).
♦ Необходимо е да се ограничи максимално консумацията на мляко и млечни продукти (за хора, склонни към алергии или непоносимост към лактозата, е по-добре да се откажат напълно от пълномасленото мляко).
♦ Необходимо е храната да се дъвче бавно и да се опитвате да ядете на малки порции.

Пийте вода един час преди ядене

Водата е най-добре да се пие сутрин, веднага след събуждане и 1 час преди всяко хранене – това е най-добрият начин да се задоволи нуждата на организма от вода. За около тридесет минути водата ще се придвижи от стомаха в червата и следователно няма да наруши процеса на храносмилане.

♦ Пийте по 500-700 мл сутрин на празен стомах;
♦ 500 милилитра един час преди закуска;

♦ 500 милилитра един час преди обяд.

♦ През зимата пийте леко затоплена вода, на малки глътки, за да не охладите организма си. Ензимите са максимално активни при температура 36-40 градуса, при което повишаването на температурата с всеки 0.5 градуса означава по-висока ензимна активност с 35%. Ето защо обикновено и при някои заболявания се повишава температурата: организмът повишава температурата на тялото, за да активира ензимите.

♦ Тези, които пият малко вода, се разболяват по-често. Свикнете да пиете много чиста, хубава вода – чудесен начин да станете по-здрави. Водата овлажнява повърхността на бронхите и лигавицата на стомаха и червата (части от тялото, които най-много са изложени на атаки от бактерии и вируси), активирайки защитните им свойства.

♦ Когато на организма не му достига вода, лигавиците се дехидратират и изсъхват. Тогава храчките и слузта прилепват към стените на дихателните пътища, превръщайки се в плодородна почва за развитието на бактерии и вируси.

♦ Водата е съставна част не само на кръвта, но и на лимфата. Ако кръвоносните съдове са сравними с реки, лимфните съдове могат да бъдат наречени канализационните тръби на организма. Те изпълняват важната функция да почистват, филтрират и да извеждат от организма протеините и отпадъчните продукти от преработването на храната – заедно с водата. В лимфните съдове има гама-глобулини (защитни антитела) и ензимът лизозим, който има антибактериални свойства. Нормалното функциониране на имунната система, без чиста хубава вода е немислимо.

♦  Много е важно да приемате течностите под формата на чиста вода. Факт е, че в напитките, като чай, кафе, кола, бира и т.н., се съдържат вещества (захар, хранителни добавки, кофеин, алкохол), които изтеглят водата от кръвта и клетките. Те сгъстяват кръвта и дехидратират организма.

Вредните за имунитета храни:

В много от храните се съдържат вещества, които влияят неблагоприятно на състоянието на имунната система. Ще ви разкажем за 4 групи от вещества, които могат да навредят на имунитета.

Инхибитори на ензимите

Това са специфични вещества, които потискат (инхибират) активността на ензимите, които ускоряват разграждането на протеините и аминокиселините от хранителните продукти. Тъй като протеините и аминокиселините са основните структурни елементи на клетките на имунната система, прекомерната консумация на храни, богати на ензимни инхибитори могат да увредят имунитета.

Инхибитори на ензимите се съдържат в големи количества в продукти като грах, боб, соя и други бобови растения. Интересното е, че тези вещества са устойчиви на топлина. Дори и след 40-минутно варене, инхибиторите на ензимите не се разрушават. Подобни вещества се съдържат и в яйцата, но при нагряване се разпадат, така че варени яйца не носят никаква опасност за вашето здраве.

Антивитамини

На всеки витамин – по един антивитамин! Веществата, които разрушават витамините, бяха открити сравнително наскоро. Интересното е, че те присъстват в храната заедно с витамините. Най-популярният от тези антивитамини е ензим, който разрушава витамин С – аскорбатоксидаза. Това вещество се съдържа в много пресни плодове и зеленчуци, например в брюкселското зеле, тиквичките, краставиците и др. Специалистите препоръчват ястията от пресни зеленчуци да се консумират веднага след приготвянето им, тъй като в нарязаните зеленчуци аскорбатоксидазата действа по-бързо, тъй като има достъп до кислород.

Известни антивитамини са също така и тиаминазът (ензим, който разрушава витамин В1) и авидинът – протеин, свързващ в храносмилателния тракт витамина биотин.

Поради изобилието на авитамини в храната организмът изпитва недостига им, а те са му нужни за поддържане на оптимална устойчивост на съпротивителните му сили.

Наситени мастни киселини

Сами по себе си наситените мастни киселини не носят опасност за имунната система. Въпреки това вредното им въздействие се обуславя от негативното им влияние върху сърдечносъдовата система.

Известно е, че прекомерната консумация на храни, богати на наситени мастни киселини (свинско, телешко, агнешко), допринасят за повишаване нивото на “лошия” холестерол, който с времето се отлага по стените на кръвоносните съдове. Така се развива атеросклероза, която усложнява работата на сърцето, белите дробове и имунната система.

За да се избегнат такива проблеми, се препоръчва да се консумират храни, богати на омега-3 ненаситени мастни киселини. Те се съдържат в големи количества в мазната морска риба, зехтина и лененото масло.

Деминерализиращи вещества

В хранителните продукти се съдържат и вещества, които се свързват с минералите и препятстват усвояването им в червата. Обикновено тези вещества се свързват с цинка, желязото, калция и магнезия. А това са ключови микроелементи, необходими за нормалното функциониране на имунната система.

Деминерализиращи вещества са:

► полифенолите, които се съдържат в големи количества в чая и кафето;
► фосфорът, на който са богати зърнените храни, бобовите растения, картофите и ядките;
► оксаловата киселина, която се съдържа в спанака, киселеца, цвеклото и други зеленчуци.

Източник: Здравето

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *