Какво количество алкохол може да увреди черния дроб?

Невъзможно е да се каже след какъв алкохолен “стаж” може да се развие цироза на черния дроб, отговарят специалистите. По принцип тя възниква, когато има алкохолна зависимост, но невинаги. Ако човекът е със съпътстващи болести на черния дроб, консумирането на алкохол дори в малки дози може да доведе до бързо развитие на цироза. Хората не знаят как са устроени, те могат да имат наследствени болести на черния дроб, за които дори не подозират.

С тях може дълго време да си живеят, ако контролират и не претоварват този важен орган. Затова не бива да се злоупотребява със спиртните напитки, а да се посяга към тях само по повод. Не бива да се пие алкохол по-често от веднъж на седмица. Алкохолът е психоактивно вещество и освен че можете да си докарате алкохолна болест на черния дроб, е възможно да се превърнете в алкохолик.

Може ли черният дроб да се възстанови сам, ако човек откаже алкохола? 

Да, може, уверяват специалистите. Ако не е премината точката на невъзвратимост, не е късно да спрете пиенето. Ако човек се е докарал до атака на остър алкохолен хепатит с тежко протичане, това е опасно. Смъртността при това заболяване е много висока, достига 70%. Ако не сте си причинили хепатит, дори в начални стадии на цироза можете да дадете възможност на черния си дроб да се възстанови. И да не го товарите нито с безсистемен и безконтролен прием на лекарства, нито с преяждане. Освен това е задължителна пожизнена безалкохолна диета, защото проблемът много бързо ще се върне.

 

Kaĸ пo ecтecтвeн път да пoдoбрим мъжĸaтa ceĸcyaлнocт и физичecĸa издpъжливocт?

Има ли нови лечебни методи на чернодробна цироза?

Само преди две-три години стана ясно в медицинската наука, че може да се спре развитието на чернодробна цироза и дори да се обърне процесът. Голяма роля за това е изиграло появяването на ефективни препарати за лечение на вирусните хепатити В и С. Дотогава тези болести се смятаха практически за нелечими, особено хепатит С. Неговият причинител, както и вирусът на СПИН, завинаги е оставал в организма и е поддържал болестта. Но новите препарати унищожават вируса и болестта спира своето развитие, т.е., не се превръща в хронична.

Освен това се оказало, че при половината болни с вече развила се цироза е започнало възстановяване: състоянието на черния дроб се подобрявало, намалявал е броят на “белезите”, те частично се разнасяли и се възстановявала нормалната структура на черния дроб.

Специалистите споделят, че са наблюдавали такова развитие на процеса не само при първи, но и при втори функционален клас на цироза. При трети клас това било вече невъзможно, такива болни са изпращани за трансплантация на черен дроб. Оказало се, че новият подход помага не само при вирусни, но и при всякакви цирози, независимо от причините за тях, успокояват  специалистите.

Нужно е само да се отстрани причинният фактор. При инфекциозните хепатити помага противовирусното лечение, при алкохолната цироза – пълният отказ от спиртните напитки. Това е абсолютно необходимо. И споделят, че докато са лекували с хепатопротектори, т.е., препарати, защитаващи черния дроб, не е имало никакви успехи, затова сега са доволни от новия подход – лекува се причината за болестта. Нормализира се балансът между гибелта и възстановяването на чернодробните клетки. Когато се отстрани причинният фактор, бързо настъпва и възстановяване. И колкото по-рано се започне такова лечение, толкова по-добър е резултатът. Специалистите препоръчват да не се пренебрегва и неалкохолната стеатоза, тъй като и тя може да доведе до цироза.

Източник: Здравето

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *