Пикантната храна – „за“ и „против“
Официалната медицина действително се отнася много подозрително към пикантната храна. Тя се забранява на хората, които страдат от възпалителни заболявания на храносмилателния тракт.
Това са холицистити, гастрити, язвена болест, проблеми със задстомашната жлеза. В тези случаи подправките може да предизвикат влошаване на състоянието. След нарушаване на диетата настъпва изостряне на заболяването, което обикновено се проявява с болки. Хората, които са имали подобни неприятности, сами прекрасно знаят, че пикантната храна не е за тях. Не е необходимо това да им се казва от лекаря.
Но има и друга ситуация. Заболяването съществува, но изобщо не реагира на нарушената диета. В такъв случай употребата на пикантни храни не предизвиква болка. Тук мненията на специалистите се разминават. Едни лекари твърдят, че пикантната храна все пак е вредна и затова трябва да се избягва.
Другите пък са склонни да мислят, че подправките в такъв случай не причиняват кой знае каква вреда. Щом организмът приема дадена храна, тя може да се консумира.
Тази гледна точка особено ревностно се защитава от младите специалисти и у нас, и в чужбина. В някои европейски страни гастроентеролозите дори вече не препоръчват диети. Болният сам си е най-добрият лекар. Той сам ще разбере какво може и какво не може да яде.
Трудно е да се каже еднозначно дали пикантната храна е вредна. Дори признати корифеи на гастроентерологията не са на едно и също мнение. И все пак повечето лекари съветват да не се злоупотребява с пикантните храни. Поне да не се консумират редовно.
3 феноменални рецепти с цвекло
ПИПЕРЪТ ПРЯКО НЕ ВРЕДИ НА СТОМАХА
Хората свикват с пипера много бързо. Това се вижда в някои национални кухни. В някои от тях традиционно се използват големи количества пикантни подправки и преди всичко пипер. Такава е мексиканската и индонезийската кухня. Жителите на тези страни ядат такава пикантна храна всеки ден. Струва ти се, че изобилието от подправки жестоко ще увреди здравето им. Но статистиката не потвърждава това.
Броят на заболяванията на стомаха в Мексико например не е по-голям от този в Европа. Това се отнася и за много азиатски страни, в които широко се използват всички видове пипер. Следователно, ако той играе някаква роля за появата на възпалителни заболявания на храносмилателния тракт, тази роля съвсем не е първостепенна.
В Индия дори са правени изследвания, според които, за да се увреди лигавичната обвивка на стомаха, човек трябва да изяде повече от 15 грама лютив пипер дневно. Това е около три чаени лъжички. Никой няма да ги изяде. Затова и пряка опасност от пипера няма.
Съществува обаче едно “но”. Всички тези изследвания са само експерименти. Официалната медицина е много далеч от тях. За да се каже: “Пиперът не вреди на здравето”, трябват не една, а стотици научни обосновки. А такива няма.
Затова е прието да се смята, че всекидневно не трябва да се употребява пипер. Първо, защото дори здравите хора може да са предразположени към възпалителни заболявания на стомаха, на червата и на жлъчния мехур. В такъв случай редовната злоупотреба с лют пипер рано или късно ще напомни за себе си. И второ, заради потогонния ефект на тази подправка. Човек пет пъти ще се изпоти, докато изяде лютото ядене.
Някои продукти придават на потта неприятен мирис. Такъв е и пиперът. Така че по-добре е да контролирате своите гастрономически пристрастия. Или се заредете с добри дезодоранти!
БЕЛИЯТ ПИПЕР СЕ СМЯТА ЗА ПО-БЕЗОБИДЕН
Белият пипер се получава от същите зрънца, от които и черният. Само че от тях е свалена външната обвивка на зърната.
Поради това подправката не е толкова лютива. Именно затова белият пипер се смята за по-малко безобиден за лигавичната обвивка на стомаха и че не я раздразва толкова силно и болезнено.
Той също дразни, но не така силно както черния пипер.
Затова бялата разновидност на подправката се смята за по-щадяща.
ЯБЪЛКОВИЯТ ОЦЕТ Е ЗА ХОРА СЪС ЗДРАВ СТОМАХ
Моя позната лекува гастрит с ябълков оцет. Тя твърди, че е много доволна от резултата. Подходящ ли е ябълковият оцет и за лечение на язва на стомаха?
Ябълковият оцет напоследък доби славата на панацея. И той наистина показва ефект при много заболявания. Но язвената болест не се отнася към тях. Нали една от причините за образуване на язвата е повишената киселинност. Оцетът само ще усили агресивността на стомашния сок. И това съвсем няма да помогне на болния човек, а ще му навреди. Приятелката ви навярно има гастрит с понижена киселинност.
В случая не достига киселина и оцетът компенсира този дефицит. За хората със здрав стомах ябълковият оцет дори е полезен. Той стимулира работата на червата и е отлично средство срещу запек. Ако сутрин изпивате чаша студена вода с разтворена в нея чаена лъжичка ябълков оцет, то няма да имате никакви проблеми с ходенето по голяма нужда. Освен това ябълковият оцет се отразява добре на фигурата. Той притежава изразен ефект на отслабване. Именно затова ябълковият оцет влиза в състава на много диети.
Много полезно е с него да се подправят салати. По този начин не само се разграждат мазнините, но се намалява и артериалното налягане. Скоро стана ясно, че плодовите видове оцет притежават свойството да намаляват равнището на холестерина. Така че той не се отлага по стените на съдовете и не увеличава налягането. Японците например са започнали с литри да купуват ябълков, винен и вишнев оцет.
В супермаркетите в Страната на изгряващото слънце дори се предлага “оцет за пиене”.
Д-р Мясников разсея популярни митове за здравословния начин на живот
ЛЕЧЕБНИ ДИЕТИ
НИСКОКАЛОРИЙНАТА – ПРИЛАГА СЕ МЕСЕЦИ НАРЕД
Същността на диетата е разнообразно меню, богато на белтъчини и много бедно на мазнини и на въглехидрати. Препоръчва се на хора, работещи седнали или извършващи лека физическа работа, имащи възможност да обядват вкъщи или да вземат със себе си диетично приготвен обяд.
Диетата не е подходяща за хора, страдащи от тежки заболявания, за бременни и за хора с увредена обмяна на веществата.
ДНЕВНО МЕНЮ
Закуска: 100 г извара, 100 г кисело мляко, прясна зелена чушка.
Предиобедна закуска: 1 ябълка.
Обяд: 1 порция нетлъсто месо, приготвено в тефлонов съд, салата от краставици, 1 чаша диетичен компот.
Следобедна закуска: 200 мл доматен сок.
Вечеря: 1 порция задушени зеленчуци (без мазнина), 100 г кисело мляко.
Продължителност: тази диета може да се провежда резултатно в продължение на седмици, евентуално и месеци.
Ефект от диетата: в началото се наблюдава по-бързо намаляване на теглото – 1,5-2 кг седмично, а след това се очаква отслабване с 0,5-1 кг седмично.
Диетата покрива минималните нужди от хранителни вещества. Затова трябва да се спазва стриктно, тъй като по-нататъшното намаляване на количествата ще предизвика недостиг на някои необходими за организма вещества.
Преди да се започне с нея, е необходимо да се направи консултация с лекар.
4 заболявания, при които не можете да ядете банани
ЗДРАВОСЛОВНИ РЕЦЕПТИ…
Хем вкусно, хем полезно…
ФИЛЕ ОТ ПИЛЕ С ГЪБИ
Необходими продукти за 8 порции: 60 г сушени гъби, 8 парчета филе от пиле, 1 глава бял лук, 250 г домати, 1 супена лъжица зехтин, 3/4 чаша ситно нарязан магданоз, 3 супени лъжици босилек, 3/4 чаша сухо бяло вино.
Начин на приготвяне. Поставете гъбите в малко студена вода да киснат, докато приготвите другите подправки. Измийте филетата. Обелете и нарежете лука. Измийте и нарежете доматите на кръгчета.
Налейте олиото (зехтина) в тигана и сложете лука да се пържи. Пържете, докато стане прозрачен. Изпържете от двете страни филетата. Налейте виното, добавете магданоза, босилека и доматите.
Подсушете гъбите и ги нарежете на тънки лентички. Добавете ги в тигана с яденето. Покрийте и задушете в продължение на 10 минути.
Сервирайте филетата със зелена салата.
ИТАЛИАНСКА СУПА “МИНЕСТРОЛ”
Необходими продукти за 10 порции: 1 чаша стар фасул, 1 чаша зелен фасул, 2 супени лъжици счукан чесън, 1 малка дребно нарязана тиквичка, 1 чаша нарязани листа от спанак и от зеле, 1 чаша ситно нарязани домати, 1 чаша ситно нарязани моркови, 1 чаша ситно нарязан лук, 1 чаша кервиз, нарязан на кубчета, половин чаша ситно нарязан пресен магданоз, 350 г доматен сок, 2 супени лъжици зехтин, 3/4 чаша ситни макарони.
Начин на приготвяне. Натопете сухия фасул в 2 л студена вода, за да кисне цяла нощ. След това изхвърлете водата, в която е бил натопен, поставете фасула в тенджера и го залейте с две чаши вода. Сложете го да ври, докато омекне.
Загрейте олиото в тиган и изпържете поред всички зеленчуци.
Разбийте с миксер половината от фасула. Добавете всички изпържени продукти до фасуленото пюре и варете 45-60 минути. Ако е необходимо, долейте вода.
След това добавете макароните и варете още 15 минути.
ПЛОДОВ СОС
Необходими продукти за 4 порции: 600 г прясно мляко, 60 г брашно, 400 г кайсии (праскови) от компот, 20 г захар.
Начин на приготвяне. Брашното се размесва с млякото и се вари, като се бърка. Когато започне да се сгъстява, се добавят пасираните (с миксер) плодове. Вари се още малко и се подправя със захарта.
Източник: Здравето