На кого пречи киселото зеле?
Учените отчитат факта, че именно киселото зеле е продукт, който съдържа много витамин С и при редовна употреба подобрява работата на червата, помага при мигрена и безсъние, отразява се положително на настроението и се смята за добро средство при махмурлук.
Освен това е с нулева калоричност. Но така или иначе, и този вкусен продукт си има своите противопоказания, обясняват специалисти.
Киселото зеле съдържа множество бактерии и съединителна тъкан, които могат да предизвикат образуване на газове в червата и така да се дразни лигавицата на храносмилателните органи. Затова на първо място е противопоказно за хора с ярко изразена форма на гастрит, язва на стомаха и други заболявания на стомашно-чревния тракт в период на обостряне.
Ферментиралите продукти удължават младостта
Кисело зеле не се препоръчва и при наличието на хемороидални възли, тъй като грубата съединителна тъкан може да засили кръвотечението, особено по време на обостряне на болестта. Друга неприятна особеност е високото съдържание на сол, чийто излишък води до задържане на вода в организма, до отоци, повишава се кръвното налягане, увеличава се рискът от бъбречно-каменна болест и други заболявания на бъбреците.
Някои учени предполагат, че излишната сол е рискова за развитието на инфаркти и инсулти, не всички експерти обаче се придържат към това твърдение. В по-големи количества киселото зеле съдържа хистамин – вещество, което се отделя в кръвта при алергии. Поради това се увеличават проявите на различни алергични реакции.
Високото съдържание на витамин В също не е само от полза, оказва се, че в някои случаи може да стане причина за възникването на онкологичен процес. Затова препоръчват да се изследвате за нивото на витамин В в организма и ако то е високо – киселото зеле не е за вас.
Източник: Zdrave.to