Какви са рисковете от редовната консумация на енергийни напитки

През изминалите дни клип в социалните мрежи, който рекламира енергийна напитка на прах, предизвика доста бурна реакция и за пореден път повдигна въпроса за вредите от консумацията на енергийни напитки, най- вече от деца.

Оказа се, че всяко второ дете в България на възраст от 7 до 18 години е консумирало такива напитки. При тийнейджърите от 14 до 18 годишна възраст тенденцията показва, че консумацията е по няколко пъти в седмицата.

Повечето хора или не знаят, или просто не приемат толкова сериозно факта, че според някои изследвания редовната консумация на енергийни напитки може да повиши риска от сърдечносъдови проблеми. Тревожното е, че тази връзка се наблюдава дори при здрави, млади хора.

„Енергийните напитки не са вредни, когато се употребяват с мярка. Прекомерната им консумация може да навреди на здравето“, заяви доц. д-р Димитър Гугутков

През последните години енергийните напитки придобиха доста голяма популярност. Широката гама от марки и вкусове привлича много хора, търсещи лесен източник на енергия, с който да се заредят набързо сутринта или да изкарат по-лесно натоварена нощ.

Смята се, че енергийните напитки дават по-добър ефект от чаша силно кафе. Те са в състояние да премахнат умората, да дадат заряд на жизненост, да повишат физическото и умственото представяне.

Едно кенче с енергийна напитка се равнява на 10 кафета.

Правят се много изследвания за ефектите от пиенето на енергийни напитки, които предизвикват прилив на енергия и еуфория. Някои са убедени, че те не са по-вредни от обикновената газирана напитка, но лекари предупреждават, че честата употреба на такива напитки може да причини проблеми със сърдечно-съдовата, ендокринната и нервната система.

Общоприето е, че при пиене на стимулиращ напитки енергийните ресурси на тялото се попълват, но това не е вярно.

Енергийните напитки само стимулират сърцето, кръвоносните съдове, нервната и ендокринната системи. В резултат на това тялото е подложено на силен стрес и започва да работи с повишен стрес, отделяйки големи дози адреналин в кръвта. Последното предизвиква ефекта на еуфория, хиперактивност. В това състояние износоустойчивостта на тялото значително се влошава, ресурсът на вътрешните органи се намалява.

Kомбинация от алкохол с енергийни напитки може да доведе до неприятни последствия.

Поради стимулиращия ефект, който имат кофеинът и другите съставки върху тялото, то не разпознава стандартните си граници и така консумирате повече алкохол, отколкото бихте поели, ако не пиехте енергийна напитка. Тъй като тялото класифицира веществата в енергийните напитки като опасни, те се разграждат преди алкохола. По този начин алкохолът остава по-дълго време в тялото. Проучванията показват, че след употреба на енергийна напитка в комбинация с алкохол реакциите ви стават значително по-бавни.

По неофициални данни около 20 % от децата между пети и седми клас изпиват поне по 5 енергийни напитки седмично.

Много често обаче се наблюдават и нежелани ефекти като раздразнителност, тревожност, сърдечни проблеми, увреждания на черния дроб и бъбреците, наднормено тегло, гърчове, припадъци, хиперактивност.

Има данни за приети деца в болница след прием на енергийни напитки със задух и сърцебиене. Енергийните напитки причиняват лъжливо усещане за повишена трудоспособност, но всъщност те причиняват хиперактивност и по-бързо изтощаване на организма.

Сред момичетата съществува и опасна мода – отслабване с енергийни напитки. Те притъпяват усещането за глад, което се дължи на повишения адреналин. Предвид огромните количества захар, съдържаща се в тези напитки обаче, ефектът може да е обратен и килограмите вместо надолу, да тръгнат нагоре.

Случва се децата да използват енергийни напитки вместо вода. Това би могло да бъде пагубно за бъбреците. Кофеинът действа обезводняващо и засилва жаждата.

Източник: Доц. д-р Димитър Гугутков пред Safenews

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *