Защо колбасите са вредни?
За преработено се счита това месо, в което са вложени различни видове химикали за втърдяване, изсушаване, осоляване, оцветяване и консервиране. Това са всички колбаси, бекон, шунка, пушено, луканки, пастърма и консерви. Неслучайно специалистите откриват силна връзка между този вид храни и развитието на сърдечносъдови заболявания, диабет и злокачествени образувания.
Като изключим онзи немаловажен факт, пред който за удобство си затваряме очите – че в колбасите има безброй много друга материя и по-малко месо, тяхното вредно въздействие върху организма идва от няколко на брой изключително опасни за всеки един от нас съставки.
На първо място това са попадналите в тялото нитрати, превърнати в нитрити, N-нитрозо съединения и нитрозамини. Това са силно канцерогенни вещества, от които обаче хранителната индустрия не може да се откаже по три причини: те запазват свежия розов цвят на месото за доста по-дълго време, подобравят аромата му и възпират развитието на бактериите, които развалят месото, намалявайки риска от хранително натравяне.
Другият враг на здравето са полицикличните ароматни въглеводороди (PAHs), използвани за приготвянето на сушено месо, както и хетероцикличните амини (HCAs) – клас съединения, отделяни при термичната обработка на колбаси и риба.
Специалисти от всички краища на света са непреклонни, че тези три съставки имат сериозен принос за развитието на рак на стомаха и дебелото черво.
Не на последно място учените предупреждават за „добрата стара сол“, използвана за консервиране и подобряване вкуса на месните продукти от столетия. Високата концентрация на натриев хлорид в дневното меню неведнъж е доказало връзката си с хипертонията и сърдечносъдовите заболявания.
Солта може да повиши и растежа на бактерията Helicobacter Pylori, която причинява стомашни язви – също рисков фактор за появата на рак на стомаха.
Световната здравна организация класифицира преработеното месо като един от убийците на съвременното човечество, наред с тютюнопушенето, алкохола, заседяването и излагането на високи нива арсен или азбест във въздуха.
Международната агенция за изследвания на рака, която работи към СЗО, е провела мащабни проучвания, доказали, че приемът на преработено месо дори в минимални количества повишава риска от появата на смъртоносната болест.
Най-новите изследвания сочат, че всеки 50 грама преработено и червено месо дневно увеличава риска от рак на дебелото черво с 18%! Разбира се, дали ще се появи болестта, зависи и от други фактори – цялостна здравна култура, физическа активност и гени.
Въпреки това близо 34 000 смъртни случаи в световен мащаб всяка година се дължат именно на хранителен режим, богат на преработено месо, твърдят експертите.
Според тях в никакъв случай не трябва да се приемат повече от 500 грама седмично от този вид хранителни продукти.
Онкологичните заболявания у нас
Ракът на дебелото черво е на трето място по честота при мъжете и на второ при жените в България. Той представлява 8,6% от всички злокачествени заболявания общо при двата пола.
Всяка година заболяват около 3000 души, близо 2/3 от които почиват в рамките на няколко месеца.
Тенденциите в стандартизираните показатели на заболяемостта и смъртността показват увеличение и при двата пола през 2014 г., по-силно изразено при мъжете. Заболяемостта нараства средногодишно с 4,1% при мъжете и с 3 на сто при жените. Смъртността също се покачва с 3%.
Възрастово-специфичната заболяемост от колоректален рак се увеличава стръмно след 40 години и достига своя пик при след 75-тата година на хората у нас.
Ракът на стомаха е на шесто място по честота при мъжете и на осмо място при жените. Той представлява 4,8% от всички злокачествени заболявания общо за двата пола. Годишно страшната диагноза чуват над 1500 българи, сочат още данните на Националния раков регистър.
Снимка-Pixabay
Източник- Puls.bg