Сънна апнея – какво още трябва да знаем
Хъркането е сериозен проблем, който често обаче бива пренебрегван. Хъркането и неспокойният сън засягат огромна част от човечеството, в по-голяма или в по-малка степен.
Лекарите алармират, че голям процент от хората дори не осъзнават колко сериозен е този проблем и какви могат да бъдат последствията, ако не се лекува правилно. Специалистите са категорични, че ако хъркането в ранна детска възраст може да доведе до развитие на астма, ако не се лекува на време.
При различните пациенти, хъркането е провокирано от различни фактори. При някои то се появява през цялата нощ, при други само когато спят по гръб, когато са настинали или взимат медикаменти.
Направени са редица медицински проучвания, показващи че около 45% от възрастните хора хъркат само понякога. При 25% състоянието е постоянно и не е резултат от външно въздействие. Хъркането често се пренебрегва, или не се говори сериозно за този проблем. Специaлистите предупреждават, че състоянието не трябва да са нeглижира. Според статистическите данни всеки втори мъж и всяка четвърта жена над 40-годишна възраст хъркат през нощта. Друго изследване показва, че повече от 40% от децата, които хъркат, страдат от астма.
Според Националната агенция за безопасност на движението на САЩ, е изнесла данни според които, над 100 000 от автомобилните катастрофи годишно, са причинени от водачи с нарушения на съня.
Австралийски експерти провели проучване, сред деца на възраст между 2 и 5 години. Резултатите категорично показват, че 11% от тях хъркат. Лекарите предупреждават, че малчуганите, хъркащи през 4 нощи от седмицата са силно застрашени от хронична кашлица.
Лекарите алармират, че ако не бъде правилно лекувано, продължителното хъркане може да предизвика редица здравословни проблеми
Установена е пряка връзка между сънната апнея и заболявания като диабет, високо кръвно налягане, сърдечно-съдови проблеми, склонност към депресии, намалена потентност и дори сърдечен удар.
Когато човек заспи, всички мускули на небцето, езика и гърлото се отпускат. В някои случаи мускулите се отпуснат прекалено много. Преминавайки, през дихателните пътища, въздухът предизвиква вибрации в мускулите и причинява хъркащите звуци.
На всички е известно, че съществува пряка връзка между хъркането и употребата на алкохол. Спиртните напитки релаксират и отпускат мускулите, което предизвиква по-силни вибрации при преминаване на въздуха.
Специалистите са единодушни, че затлъстяването е най-честата причина за сънната апнея
Лекарите препоръчват на пациентите, които хъркат през нощта да водят по-здравословен начин на живот, да се откажат от алкохола, особено преди сън, да редуцират теглото си и най-вече да спортуват. Активният спорт и ежедневните тренировки стягат мускулите по цялото тяло, в това число и на дихателните пътища, а това ще намали проблема.
Лекарите са категорични, че успокоителните и хипнотичните хапчетата за сън, както и алкохолът не са решение на проблема с нощното хъркане, а даже влошават състоянието. Те влияят на централната нервна система и причиняват свръх отпускане на мускулите. Сънотворните притъпяват способността на мозъка да се събужда и да рестартира дишането, което се явява опасност за пациентите.
Някои хора хъркат само, когато спят в определени пози или по гръб. При някои пози на тялото езика пада в гърлото под действие на гравитацията. Пътя на въздуха значително се стеснява и това причинява сънна апнея. Хъркането може да е причинено и от възпаление на дихателните пътища и синусите.
Снимка: Pixabay
Източник-Puls.bg