Онихофагия-защо гризем ноктите си

Онихофагията е вид психично състояние към групата на Body-Focused Repetitive Behaviors ориентирани към тялото повтаряеми движения. Други подобни са дърпането на кичури коса, захапването на вътрешната страна на бузата или чопленето на кожички. На подобен род патология се обръща все повече внимание. Тя е стрес индуцирана, а е доказано, че лечението на самия симптом редуцира и стреса.

Гризенето на нокти е повече от лош навик. Лекарите го свързват с изживяването на стрес особено сред малки деца и подрастващи. Според статистиката около 45% от подрастващите гризат ноктите си, а едва половината от тях се справят с навика след време. Много хора с подобни проблеми се притесняват от деформираните си нокти. Крият ръцете си в джобовете или зад гърба си.

Онихофагията оказва влияние както върху здравето ни, така и върху социалния ни живот. При някои гризането на ноктите предизвиква деформация на нокътната плочка, кожичките са окървавени, а пръстите – зачервени. По този начин се предават микроби, може да се получи инфекция, създават се благоприятни условия за поява на гъбички. Освен това, онихофагията може да причини дентални проблеми: възпаление на венците и по-честа поява на кариеси. Необходимо е да се намери най-доброто решение, за да се сложи край на вредния навик.

Как да спрем?

Тъй като онихофагията най-често е свързана със стреса, спортът е отлично решение за освобождаване от ежедневното напрежение. Намерете си занимание, което ще държи ръцете ви заети и далеч от вашата уста. Дъвченето на дъвка също е добро антистрес средство.

Най-разпространеното средство против гризане на нокти е специалният горчив лак за нокти. Вкусът е изключително натрапчив, но понякога хората свикват с него и продуктът спира да влияе на вкусовите им рецептори.
Нанасяйте и естествени масла, които ще подхранват и ще подействат благоприятно на ноктите и кожичките около тях. Полагайте редовни грижи за вашите нокти.

Един малко по-нестандартен метод против гризането на ноктите е на Др. Алън-Реймънд Ван Абе. Според него този проблем може да бъде решен за 4 седмици. Подхода на Ван Абе се състои в поставянето на подобно на шина устройство, което не позволява на пациентите да отхапват. То се сваля при ядене. Това научава пациентите да се контролират след около 4 седмично ползване.

Снимка: Pixabay

Източник: Puls.bg/ viewsofia

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *