Преместваме стрелките с 1 час назад
Преместваме стрелките с 1 час назад! Денят наближава.
По традиция за втори пореден път през календарната 2024 година ще се върнем към т.нар. астрономично време или зимно часово време.
В нощта на 26 октомври (събота) срещу 27 октомври (неделя) ще върнем стрелките с час назад, което означава, че ще получим бонус от 1 допълнителен час сън. Така в момента, в който часовника трябва да покаже 04:00 ч. ще стане 03:00 ч.
Въпреки продължителните дебати практиката продължава да бъде част от живота ни.
През 2018 година Европейската комисия предложи отмяна на смяната на часовото време, като същевременно даде възможност на държавите членки сами да решат коя часова зона да прилагат на своята територия. Това предложение дойде след тригодишни предварителни обсъждания и анализи.
Първоначалния ентусиазъм обаче се изпари и до момента не е постигнато окончателно решение по въпроса в България. Идеята остава „замразена“ за обсъждане в Съвета на Европейския съюз, тъй като страните членки не могат да постигнат консенсус относно това дали да се въведе за постоянно лятното или зимното часово време.
Интересен е фактът, че след активното лобиране срещу лятното часово време от страна на тогавашния председател на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, Европейският парламент проведе мащабно проучване. Резултатите показаха, че значителна част от европейските граждани подкрепят идеята за премахване на лятното часово време.
Много от хората обаче не осъзнават, че пълното преминаване към лятно часово време е в дисонанс с общия ритъм на живот и така тъмните часове, през които повечето хора са обикновено будни ще са доста повече.
Например в България, ако преминем само към зимно часово време, през лятото би се разсъмвало още към 4 часа сутринта, а не както е сега към 5 часа. Това означава цели около 3 часа светло без обаче болшинството да са будни и обратното, вечерите през лятото не биха били светли до 22 ч., а до 21 при все, че доминиращата част от хората не са си легнали по това време. С една дума зимното часово време през цялата година би намалило светлите часове на деня, през които сме будни и би увеличило тъмните.
Въпреки това, към настоящия момент няма индикации за скорошно разрешаване на този въпрос на европейско ниво. Това означава, че българите, както и останалите европейци, ще продължат да местят стрелките на часовниците си два пъти годишно – напред през пролетта и назад през есента.
С навлизането на компютри, смарт телефони и безжични телефони обаче времето се променя автоматично и не е нужна нашата намеса.
Ако имате обаче часовник със стрелки, не забравяйте да ги нагласите още непосредствено преди лягане или през нощта на 26 срещу 27 октомври, за да се възползвате от допълнителния час сън и да сте в синхрон с официалното време в страната.
Снимка: Pixabay
Източник: Safe News