КАПИБАРА
Интересното за големите гризачи е, че през последната година капибарата се превърна в истински феномен в социалните мрежи, където има стотици хиляди видеа посветени на животното, които генерират милиони гледания и коментари.
Капибарата е най-едрият съществуващ гризач в света. Най-близките му родственици са чинчилите, морските свинчета и бобрите. Името „капибара“ означава „който яде тънка трева“. Семейство капибари пристигнаха в зоопарка в Бургас през март 2023 г. Екзотичните представители са единствените у нас.
Капибарите са активни предимно рано сутрин и късно вечер, а през останалото време предпочитат да си почиват в укрития, които са на сушата или във водата. Те са отлични плувци и гмуркачи, а между пръстите на всички лапи имат плавателни ципи. Също така са признати за едни от най-социалните и мили животни в света. Капибарата е тревопасно животно и се храни с трева и различни видове водни растения, с високо съдържание на белтъчини. Също така, може да се храни с различни зърнени култури, с тиквички и пъпеш. Гризачът има два големи зъба, които изпълняват функцията на резци. Капибарата има нужда да остри резците си в дървесни клонки – например от бреза. По този начин предотвратява прорастването на зъбите й, което е важно, в случаите когато се отглежда в зоопарк или като домашен любимец.
На височина капибарата достига до 60 сантиметра. Мъжкарите тежат до 63 килограма, а женските са с около два килограма по-леки. Външността на Капибарата напомня за много едро морско свинче. Мъжкарите се различават от женските не само по размера на тялото, но и по това, че мъжките имат специална обонятелна жлеза, известна като морийо. Тя се разполага на върха на муцуната и представлява овална изпъкналост без козина.
Капибарите стават полово зрели на 5 години и половина. Гризачите могат да се размножават целогодишно, но обикновено любовният период се пада през април или май. Чифтосването на двойката става във водата. След 150 дни се появяват малките, които женската ражда на земята, далече от укритието. След като роди от 2 до 8 малки, останалите в групата й помагат да се грижи за поколението. Малките се появяват на бял свят покрити с козина, с поникнали зъби и с отворени очи. Те тежат около килограм и половина. Малко след като се появят на бял свят, малките вече могат да вървят след майка си. Тя ги кърми, докато не навършат 10 месеца. Женската може да роди до два пъти в годината, но обикновено ражда веднъж.
В природата Капибара живее до 10 години, в зоопаркови условия може да живее с около две години повече. Капибара общува с други животни от своя вид с помощта на свирукане и специални звуци, които наподобяват щракане. Когато е притеснена, капибарата издава звук, подобен на кучешки лай.
Капибарата е изключително чистоплътно животно и прекарва дълги часове в грижи за външния си вид. Често оставя различни видове дребни птици да кацат върху козината й, за да унищожават паразитите по нея. Съществуват ферми за Капибари, в които тези животни се отглеждат заради месото и козината си. В някои райони обаче има забрана за лов на Капибара и нарушаването й се наказва от закона. Капибарата е предпочитан домашен любимец от хора, които харесват екзотиката. Лесно може да бъде опитомена и бързо свиква с хората. Това животно може да бъде научено с лекота да се разхожда с повод като куче. Капибарата е много интелигентно животно и дори може да бъде научена да изпълнява различни по сложност команди.
Снимки: Pixabay
Източник: exotic-animals/ flagman.bg